ПЪРВИ ЮНИ – МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО

На днешния ден честваме Международния ден на детето. Този празник се празнува вече почти 100 години. Той води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, проведена в Женева през 1925 година и посветена на благосъстоянието на децата по света. На тази конференция е приета декларация за правата на децата, според която възрастните трябва да осигурят на децата всичко, което съдейства за тяхното добруване, без значение от тяхната народност, вяра или раса. Възрастните трябва да насърчават децата да развива способностите и уменията си, за да станат пълноценни граждани на света.

Идеята за отбелязване на Международния ден на детето се ражда през 1925 година, когато генералният консул на Китай в Сан Франциско събира няколко китайски деца сираци и ги води на празника на лодките-дракони (китайски древен празник, свързан с пролетното равноденствие). На същия ден се състои и конференцията в Женева.

През 1949 г. денят официално е обявен за Международен ден за защита на децата. А през 1950 г. 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.

В България 1 юни започва да се празнува като официален празник след указ на цар Борис III през 1927 година. Той наредил Денят на детето да се празнува на втората неделя след Великден. През онази година датата на празника се паднала 8-ми май. Специален комитет отговарял за празнуването на Деня на детето по онова време. Неин председател е била княгиня Евдокия, сестра на цар Борис III и дъщеря на цар Фердинанд I.

Когато цар Борис III се оженил за царица Йоана, тя станала патрон на този празник, а след раждането на княгиня Мария-Луиза Сакскобургготска за празника на детето били издадени специални марки с облика на малката княгиня. 

Международният ден на детето си има собствено знаме. В центъра му е изобразена Земята, върху която са стъпили пет деца в различни цветове: бял, черен, жълт, син и червен. Всичко това е нарисувано на зелен фон, който символизира плодородието, свежестта и растежа. Знамето обединява децата от всички раси, които намират много по-бързо общ език с тези, които са различни от тях, отколкото възрастните. Ето защо има какво да научим от децата, а този ден на детето ни дава възможност да спрем със забързаното си ежедневие и да прекараме пълноценно време заедно в игри и веселие.

На този празничен ден се организират специални игри за децата, както и мащабен детски празник. Произнасят се речи за правата на децата, а по телевизията се излъчват предимно детски предавания. Различни заведения отварят врати за детски партита, раздават се почерпки, подаръци и балони на децата по улиците. Целта е да се създаде весело настроение, което увлича дори и възрастните, които си спомнят, че също са били деца.

Въпреки че празнуват този празник на различни дати, страни като Ангола, Албания, Босна и Херцеговина, Виетнам, Естония, Азербайджан, Русия, Словакия, Сърбия, Румъния, Португалия, Мозамбик, Монголия, Черна гора, Узбекистан, Танзания, Чехия, Уругвай и дори Северна Корея също празнуват Международния ден на детето. Повечето от тях действително празнуват този празник на 1-ви юни, но ислямските държави празнуват Деня на детето на 4-ти юли, а държавите в Централна Африка – на 25-ти декември.

Има незаменими  и незабравими неща и едно от тях е детството. Децата са нашето бъдеще и надежда, те са символ на любовта, чистотата, невинността и вярата в бъдещето.

Скъпи деца, бъдете смели, любознателни и окрилени от щастие! Търсете винаги красивото и доброто! Нека слънцето винаги е на вашата улица, нека усмивките са на вашите лица, нека радостта е в сърцата ви!

Време е за забавни игри. Време е за много смях. Време е за щастие. 

Честит празник и щастливо детство!