„Физика на тъгата“ с Нобелова награда за български писател

„Физика на тъгата“ е роман на българския писател, поет и драматург Георги Господинов. Издаден на български език декември 2011 г. и от тогава покорява световни литературни върхове. Преведена е на 12 езика, печели множество национални и европейски награди, по него е създаден едноименния анимационен филм на режисьорът и аниматор Теодор Ушев, а тази година авторът стана първият български писател носител на Нобелова награда за литература и …физика. Как се случи това? Ето малко история:

За първи път Нобелова награда за физика се връчва от Кралската шведска академия на науките през 1901-а. Получава я Рьонтген, на чието име са кръстени рентгеновите лъчи. През годините се присъжда на редица учени и изследователи със значителен принос в науката. Миналата година наградата е поделена от Джим Пийбълс, Мишел Майор и Дидие Кело. Пийбълс за открития в космологията, а Майор и Кело за откриване на екзопланета.

Авторитетното жури на Нобеловите награди тази година реши да присъди наградата на българският писател Георги Господинов „заради приноса му в областта на автофикционалната физика”. Според журито „Господинов доказва, че и тъгата има маса. Чрез своя труд „Физика на тъгата” той допринася съществено за разбирането на характера на субатомните емоции.“


Церемонията по връчването на наградата ще се състои едновременно с издаването на книгата на Георги Господинов на шведски. Така той става първият българин, удостоен с Нобелова награда, като получава уникалния шанс да се превърне и в първия човек в света, който
има шанс да спечели ценния приз в две категории – физика и литература, с една и съща разработка.