11 май е историческа и светла дата в календара на българската култура. На този ден Българската православна църква почита славянските първоучители – Светите солунски братя Кирил и Методий. Денят на създателите на славянската азбука е бил отбелязван като църковен празник още преди XII век. От 1851 г. датата 11 май се чества и като празник на българската просвета.
По време на Възраждането и особено след Освобождението на този ден в училищата се провеждат тържества в чест на славянската писменост. Българските учители също празнуват на тази дата. През 1916 г. е въведен Григорианският календар. След тази промяна празникът се премества на 24 май – това е Денят на българската просвета, култура и на славянската писменост. След въвеждането на Григорианския календар държавата и църквата дълги години честват делото на солунските братя само на 24 май. През 1969 г. се разделят светският и църковният празници. Денят на славянската писменост и култура се чества на 24 май. Това е празник и на българските учители. Църковният празник на Св. св. Кирил и Методий се чества на 11 май. Светите братя Кирил и Методий – създатели на глаголицата, превеждат и популяризират Библията на старославянски език. Те разпространяват християнството сред славяните и заради това свято дело са канонизирани като светци. Папа Йоан Павел II ги обявява за съпокровители на Европа заедно със Св. Бенедикт.
От 2006 година 11 май официално се чества в България като Ден на библиотекаря. Днешният ден е професионален празник на библиотечните работници и специалистите на книжовното поприще. Библиотекарите са хора с изключително отговорна работа, които служат на книгите и на българската писмена реч. Тяхното призвание е да съхраняват и разпространяват писменото слово. Те имат мисия да запазят книжното наследство за бъдещето и да съхранят българския дух.
Библиотекарите са приятели на читателите. Те им помагат в избора на литература за четене, разширяват хоризонтите им и влияят положително върху читателския им вкус. Библиотекарите са много важни и за подрастващите читатели. Те възпитават в децата любознателност и жажда за четене. Те могат да ги провокират и изкушават, да им дадат безкрайни възможности да се потопят в пъстрия свят на книгите. Ако библиотекарят обича професията си, той създава една малка вселена в библиотеката, превръща я в уютно място за четене и социални контакти. Добрият библиотекар познава индивидуалните нужди на читателите, развива и допълва вкусовете им. Той носи в себе си и подарява на читателите духа на книгите и любовта си към четенето.
В съвременното модерно общество професията „библиотекар” носи едновременно духа на старобългарската книжовност и силата на новото технологично време. Библиотечните дейци проявяват огромна активност, изобретателност, социална ангажираност и отговорност в стремежа си да запазят библиотеките като традиционни духовни средища.
Българските библиотекари са достойни да имат специален ден на признание, защото библиотеките са светилища на българската книжнина. А да бъдеш библиотекар в България не е просто професия, това е призвание. Независимо от сложните обществени процеси, политическите и икономическите кризи, лошата материална база и липсата на признание от държавата и обществото, българските библиотекари предано служат на каузата да пазят писменото слово.
Библиотеките винаги са оцелявали, защото още от древността и до днес е имало и има хора с мисия да съхранят книжнината.
Библиотекарите са много важни и ценни хора, защото те пазят и разпространяват силата на прогреса – литературата и знанията. В библиотеките се съхраняват много ценни образци на литературната ни съкровищница. А библиотекарят е душата на библиотеката.
На днешния ден – 11 май – почитаме свещения завет на нашите първоучители – Светите братя Кирил и Методий. Наш дълг е да го пазим и да предаваме по съвременен начин на следващите поколения. Нека днес да честваме празника на хилядите библиотекари, които в нашето динамично време успяват да съхранят библиотеките като важни и нужни институции, каквито винаги са били. Модерните технологии не могат да ги заместят, дори обратното – те навлизат широко в библиотечната дейност.
3
Поклон и благодарност към българските библиотекари, които успешно изграждат и запазват авторитета на своята професия! Честит професионален празник на всички вдъхновени и успешни наши колеги!
Нека продължим нашата мисия с вяра в успеха, надежда за по-добро бъдеще на библиотечните институции и с любов към книгите! Да бъдем силни, горди и вдъхновени!
Честит празник и на многая лета!