Най-малките симпатяги в клуба на лѣворъките

Да бъдеш лѣворък  не е недостатък, а особеност, която може да стане достойнство.

Деца от 134 логопедична детска градина в София се присъединиха към нашия клуб на лѣворъките! Лѣворъките деца  са изключително чувствителни и емоционални натури, които се отличават с  голям творчески потенциал. А каква е разликата, когато водеща е лявата ръка?

 Човешкият мозък се състои от две полукълба, всяко от които има различни функции – дясното полукълбо отговаря за действията на лявата ръка, а лявото – за дясната. Центърът на речта при десничарите е разположен в лявото полукълбо, което изпълнява функциите за зрително и аудио възприятие, отговаря за ходенето, за пространственото и логическото мислене. На свой ред, дясното полукълбо е отговорно за интуицията, творческите способности, образното възприятие. Особеното при лѣворъките е че центърът на речта не е точно установен, а може да бъде в различни полукълба. Лявото полукълбо е доминиращо при десничарите, при лѣворъките е обратно. Левичарството е биологична особеност, а не вреден навик или физически недостатък, както се е смятало до миналия век.

Знаете ли че…?

  • Децата  се раждат с не напълно установена доминанта на полукълбата. Затова до навършване на  няколко месеца не може с точност да се каже коя ръка ще бъде водеща.
  •  Левичарството се предава по наследство – от родителите към децата и от бабите и прабабите към внуците и правнуците.
  • Травми по време на раждането или патологии през последните месеци на бременността, които са повлияли развитието на мозъка, могат да са причина детето да е лѣворъко .
  • Съществува т. нар  „принудително левичарство“. То възниква най-често  поради травма на дясната ръка в ранна детска възраст. Но понякога принудителното левичарство е следствие на непреодолимото желание на детето да прилича на някои от родителите, когато в стремежа си да подражава на мама или татко мъникът яде и пише с лявата ръка.
  • „Абсолютните“ десничари са около 45 %. При тях водещи са десните ръка, крак, око и ухо. Само 4-5 % са хората, при които доминиращи са левите ръка, крак, око и ухо, т.е. „абсолютните“ левичари. Останалите 50 % са „парциални“ (полу-) левичари. При тях преобладава дясната ръка, но някои действия се изпълняват с лявата. Към парциалните левичари могат да се отнесат и хората, които по водещото око (или ухо, крак) са десничари, а по ръката са левичари.
  • Макар и рядко, срещат се и деца, при които и двете ръце са водещи. Това явление се нарича амбидекстрия, а хората, еднакво добре служещи си и с двете ръце – амбидекстри. Те донякъде са по-облагодетелствани от „простосмъртните“: могат да пишат и с двете ръце, да носят чанта и на двете рамене и… лесно си правят маникюра. От друга страна, те по-трудно „смилат“ получената информация, по-трудно навлизат в работата – причината е, че при тях не е ясно определено доминиращото мозъчно полукълбо.
  •   Те не само могат да четат от дясно на ляво, но и да произнасят наобратно цели фрази.

За вас, родители на леворъки:  :

  • в никакъв случай не порицавайте детето ако не се справя добре с моториката или изпитва  или неловкост, заради използването на лявата си ръка
  • не се опитвайте насила да го преучвате.
  • играйте с детето- редете пъзели, мозайки, рисувайте, правете оригами, нижете мъниста и т.н.
  • имайте предвид че лѣворъките  деца са много емоционални, което ги изморява повече от другите деца
  • ако забележите логопедичен проблем, обърнете се към логопед преди да е тръгнало на училище. Неправилният говор може да стане причина за трудното усвояване на четенето и писането.
  • повечето лѣворъки започват да четат текстовете отдясно наляво. За да помогнете на детето, отбелязвайте началото на страницата и първата буква с цветен молив.
  • имайте предвид, че детето може да рисува с дясната ръка, а да пише и яде – с лявата.
  • посочете му факта едни от  най-великите  и надарени хора са били като него: Леонардо да Винчи, Моцарт, Пушкин, Наполеон, Юлий Цезар, Пикасо, Луис Карол, Ломоносов, Лев Толстой, Айнщайн, Чарли Чаплин, Чърчил.